Osnivač i direktor "Kotak Mahindra banke" iz Indije Udaj Kotak proglašen u Monte Karlu za svetskog preduzetnika godine. U trci za titulu bio je 51 finalista, svaki pobednik u svojoj zemlji. Srbiju je predstavljao Rade Ljubojević, vlasnik firme "Sirogojno kompani" koja se bavi proizvodnjom smrznutog voća i proizvodnjom džempera.Bankar iz Indije Udaj Kotak u posao je krenuo pre tridesetak godina sa nešto pozajmljenog kapitala, a danas je njegova banka među najvećim u Indiji. Prihode meri milijardama dolara i spada u grupu najistaknutijih poslodavaca u svojoj zemlji.
Osnivač i direktor "Kotak Mahindra banke" iz Indije Udaj Kotak proglašen u Monte Karlu za svetskog preduzetnika godine. U trci za titulu bio je 51 finalista, svaki pobednik u svojoj zemlji. Srbiju je predstavljao Rade Ljubojević, vlasnik firme "Sirogojno kompani" koja se bavi proizvodnjom smrznutog voća i proizvodnjom džempera.
Bankar iz Indije Udaj Kotak u posao je krenuo pre tridesetak godina sa nešto pozajmljenog kapitala, a danas je njegova banka među najvećim u Indiji. Prihode meri milijardama dolara i spada u grupu najistaknutijih poslodavaca u svojoj zemlji.
"Ja prihvatam ovu čast i ovu nagradu, s poštovanjem, u ime 1,2 milijarde Indijaca", rekao je Kotak.
Preduzetnik godine se u Monte Karlu bira već 27 godina i to je jedno od najprestižnijih svetskih priznanja. Žiri ima nekoliko ključnih i jasnih kriterijuma na osnovu kojih treba da ustanovi ko je u protekloj godini bio najbolji.
Predsednica žirija Rebeka Mek Donald, koja je proglasila pobednika, Kanađanka je srpskog porekla. Njena firma snabdeva strujom i gasom više od četiri miliona potrošača. Važi za najbogatiju Srpkinju i jednu od najmoćnijih žena Amerike i sveta.
"Ne mogu ja da kažem da sam najmoćnija ali sam s godinama postala dosta uticajna, i svi u svetu biznisa znaju da sam ja vrlo objektivna i racionalna", rekla je Rebeka Mek Donald.
Rame uz rame sa predstavnicima najrazvijenijih zemalja sveta bio je i srpski pobednik Rade Ljubojević. Njegova firma izvozi smrznuto voće ali se prepoznaje i po džemperima iz Sirogojna. To je njegov rodni kraj u koji se vratio posle višegodišnjeg rada u Nemačkoj.
"To je, takođe, bio izazov, vratiti se iz takve jedne Nemačke u ovakvu jednu Srbiju i još mnogo lošije uslove u kojima sam se vratio, ali i vratiti se u svoj zavičaj, u svoje selo, i razvijati ga - pomoći tim ljudima da se, zajedno sa našom firmom, i oni razvijaju, kaže Ljubojević.
Naš prošlogodišnji pobednik, koji se bavi dizajnom i proizvodnjom rasvete, ove godine u Monte Karlo je pozvan kao gost da govori na jednom od stručnih panela. Promoviše mogućnosti poslovanja u Srbiji i kaže da za to postoji interesovanje.
"Mislim da postoji jako veliko interesovanje, mogao bih da kažem da se graniči sa čuđenjem - Kako vi to možete da uspete u Srbiji, šta ste sve uspeli da postignete, kakvi su vam proizvodi po pitanju kvaliteta, originalnog dizajna", kaže Darko Budek iz kompanije "Buk".
U revizorsko konsultantskoj kompaniji "Ernest&Young" veruju da su preduzetnici poput Ljubojevića i Budeka ključni faktor ekonomskog razvoja Srbije.
"Mislim da je jako važno što je Srbija ovde predstavljena. Vidim da su i drugi zainteresovani za Srbiju a da ne znaju puno o vašoj zemlji", kaže Stiven Fiš iz predstavništva "Ernst&Young" u Srbiji.
Veliki broj najpoznatijih ličnosti iz sveta biznisa gostovao je u Monte Karlu tokom četiri dana "Izbora preduzetnika godine". Među njima bio je i bivši menadžer "Mančester Junajteda" Aleks Ferguson koji je objašnjavao da je najveći talenat naporan rad
TV voditeljka Marta Stjuart govorila je o tome da nema uspeha bez spremnosti na rizik, dok je Nobelovac Muhamed Junus uveravao prisutne da je svako od nas zapravo preduzetnik.